Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy Czym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?

czytano 24876 razy

Wpływ składu na smak kawy

Z dziesięciu uprawianych na świecie odmian kawowca, dwa maja największe znaczenie. Są to arabika i robusta.
Arabika uprawiana jest na wyżynach Brazylii i Kolumbii, w Afryce Równikowej i w Indiach, na Jawie, Sumatrze oraz na Karaibach. Napar sporządzony z ziaren arabiki jest łagodny (ma niską zawartość kofeiny: 1-1,7%), bardzo aromatyczny, lekko kwaskowaty.
Robustę natomiast uprawia się głównie w Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Sporządzony z robusty napar ma bardziej zdecydowany, gorzkawy smak w zwiazku z dużą zawartością kofeiny (2-4%). Posiada za to dużo grubszą i trwalszą cremę od arabiki.

Jakie są różnice między Arabiką i Robustą?

Liście arabiki - choroba

Liście arabiki zaatakowane przez chorobę Hemileia vastatrix

Różnica pomiędzy arabika i robustą nie ogranicza się tylko do smaku, lecz również dotyczy ich uprawy. Arabika jest dużo mniej odpornana od robusty na groźną chorobę kawowców Hemileia vastatrix oraz na szkodniki. Do tego ma większe wymagania klimatyczne: dobrze rośnie tylko w górskich rejonach, wymaga niskiego pH, regularnych opadów, niższej temperatury (około 20 stopni).

Lavazza Pienaroma

Cena: 78,00 zł

Arabika ma też dłuższy okres wegetacji. Robustę można uprawiać w łatwiej dostępnych rejonach, jej krzewy rosna szybciej, są bardziej wydajne, pomimo, że same nasiona są mniejsze. To wszystko wpływa na to, że uprawa arabiki jest droższa i trudniejsza od uprawy robusty, przez co uznaje się ją za towar bardziej ekskluzywny.

 

Wpływ arabki na cenę kawy

Na rynku spotykamy głównie kawy stanowiące mieszankę ziaren arabiki i robusty. Pozwala to na wydobycie z kawy tego co najlepsze, uzyskanie nowych, ciekawych smaków. Cena kawy jest tym wyższa, im więcej jest w niej arabiki.

Lavazza Qualita Oro - 100% Arabika

Lavazza Qualita Oro - 100% Arabika.
Jedna z najczęściej wybieranych kaw Lavazza

Niestety, zdaża się, że nieuczciwi producenci zwiększają udział robusty kosztem arabiki, przez co pogarsza się smak kawy a ich zyski rosną. Dlatego tak ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu sprawdzić na opakowaniu skład kawy. Najlepsi producenci, jak np. Lavazza czy Vergnano, dbają o to, aby na opakowaniu zawsze znalazła się czytelna informacja o jej składzie. Dzięki temu możemy być pewni, że zapłaciliśmy uczciwą cenę, a smak kawy będzie taki, jaki najbardziej lubimy.

Bądźmy świadomi jaką kawę pijemy

Kawa no-name

Unikajmy kaw nieznanego pochodzenia. Szczególnie gdy na opakowaniu nie jest podany skład mieszanki.

Półki w marketach wręcz uginają się od wszelkiego rodzaju kawy. Różnica w cenie tych kaw może jednak skłonić do refleksji: dlaczego różnice w cenie kaw - teoretycznie podobnych - są tak znaczące? Radzimy zwrócić uwagę właśnie na zawartość kawy i przeczytać dokładnie ich skład. Wiele najtańszych produktów jest oznaczone jedynie jako "kawa naturalna", przez co tak naprawdę nie mamy pojęcia z jaką kawą mamy do czynienia oraz jaka jest rzeczywista jakość naparu, który potem będziemy pić.

Poniżej prezentujemy kawy Lavazza o 100% zawartości Arabiki.

do góry

Opinie i komentarze o Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Pienaroma

78,00 zł

Lavazza Qualita Oro

64,99 zł

Lavazza Pienaroma

78,00 zł

Lavazza Qualita Oro  - Puszka

19,90 zł

Lavazza Club 100%  Arabica

18,50 zł