Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Dawno, dawno temu... czyli legendy o kawie

Dawno, dawno temu... czyli legendy o kawie Legendy istnieją niemal o wszystkim. Powszechnie znana i lubiana na świecie kawa również doczekała się kilku legend na temat swojego odkrycia. Opowiadane z pokolenia na pokolenie przetrwały do dnia dzisiejszego. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

czytano 6226 razy

Wokół kawy, tak jak wokół wiekszości ważnych elementów naszego życia, krąży wiele legend. Głównie dotyczą one odkrycia pobudzających właściwości owoców kawowca. A oto najważniejsze z nich:

Legenda O pasterzu Kaldim

pasterzLegenda ta przypisuje odkrycie kawy etiopskiemu pasterzowi kóz, Kaldiemu. Stado, które wypasał, było bardzo ożywione, hałaśliwe, zwierzęta nie odczuwały zmeczenia nawet nocą. Biedny pasterz musiał stale nad nim czuwać bez możliwości odpoczynku.

Zmęczony udał się po pomoc do mnichów, gdyż uważał,że zwierzęta są opętane przez sztana. Mnisi po dokonaniu obserwacji stada stwierdzili, że dziwne zachowanie zwierząt musi mieć związek z dzikimi jagodami, którymi się żywiły. Sami spróbowali owoców, jednak były one tak niedobre w smaku że ze wstrętem wrzucili je do ogniska. W tym momencie wokół rozszedł sie piękny, niezwykle intensywny,aromat. zafascynowani odkryciem szybko uratowali owoce z ognia i zalali je gorącą wodą. Otrzymany napar okazał się być zdatny do picia, do tego całkiem smaczny.

Mnisi uznali kawę za dar od Boga, ponieważ dzięki niej mogli spędzać długie godziny na modlitwie i pracy, zarówno w dzień jak i w nocy.

Legenda O podróżniku Shaikh ash-Shadhilem

kawaWedług tej legendy odkrycie kawy zawdzięczamy Shaikhowi ash-Shadhilemu, który podczas swej podróży po Afryce natknął się na stado dziwnie ożywionych kóz. Pomimo późnej pory zwierzęta wciąż dokazywały. Zaintrygowany postanowił poobserwować stado, aby odkryć źródło ich energii. Zauważył, że kozy żywią się czerwonymi owocami z pobliskich krzaków. Były to krzewy kawowca. Gdy Shaikh, z ciekawości, sam ich skosztował odkrył ich pobudzający wpływ na organizm.

Legenda O arabskim mnichu Ali Ben Omarze

Ta mniej znana legenda głosi, że to arabski mnich Ali Ben Omar przyczynił sie do odkrycia kawy. Stało się to wtedy, gdy on i jego mistrz Schadeli wybrali się do miasta Mocha aby uzdrawiać tam ludzi. Jednak podczas podróży mistrz zmarł i Ali pozostał sam.

Lavazza Qualita Rossa

Cena: 49,99 zł

 
Lavazza Crema e Aroma

Cena: 49,99 zł

W trudnych chwilach otuchy dodawał mu anioł, który pojawił się po śmierci mistrza. To dzięki niemu mnich dotarł do miasta i uleczył wiele osób, w tym również córkę króla. Ali zakochał sie w niej, jednak król ani myślał oddawać rekę córki biednemu mnichowi i wygonił go z miasta. Nieszczęśliwie zakochany mnich zamieszkał samotnie, cierpiąc głód i pragnienie. Modlił się do Allaha z proźbą o pomoc.

Aż wreszcie pojawił sie anioł, który zesłał Omarowi pięknego, kolorowego ptaka. Podażając za nim mnich natknął się na krzew z czerwonymi owocami i białymi kwiatami. Był to kawowiec. Ali zebrał owoce, zaparzył je, a naparem poczęstował pielgrzymów zmierzajacych do miasta. Roznieśli oni wieść o magicznym napoju, który dodał im sił do wędrówki i odgonił senność. Król, gdy o tym usłyszał, nakazał sprowadzić do miasta Aliego. Odtąd żył on w dostatku, u boku ukochanej, a w mieście nigdy nie zabrakło kawy.

Inne lendy o kawie

Istnieje jeszcze wiele legend dotyczących odkrycia kawy. Według niektórych nastąpiło to podczas pożarów trawiących obszar Abisynii, inne tłumaczą jej pojawienie się na ziemi darem od archanioła Gabriela. Tym co łączy wszystkie opowieści jest to, iż zdarzyło się to "dawno, dawno temu" a odkryty napój miał cudowne właściwości, którymi cieszymy się do dziś.

do góry

Opinie i komentarze o Dawno, dawno temu... czyli legendy o kawie

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Segafredo Intermezzo

38,00 zł

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł