Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę Jeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.

czytano 14269 razy

Z pewnością każdy słyszał słowo "espresso", jednak niewiele osób wie czym tak naprawdę jest ta mocna mała kawa. Zazwyczaj opisywana jest jako - poprostu - "mała czarna". Kawa musi jednak spełnić szereg jasno określonych kryteriów, aby można ją było nazwać prawdziwym "espresso".

Na podstawie tzw. bazy, powstaje szereg innych kaw, którymi możemy raczyć się w kawiarniach i restauracjach, a przy odrobinie wysiłku - również we własnym domu. Przedstawiamy rodzaje kaw espresso wraz z przepisami jak je prawidłowo przygotować.

Espresso

Lavazza Espresso
Klasyczne włoskie espresso jest bardzo wyrazistym aromatem oraz posmakiem. Przygouje się ją wyłacznie ze świeżo zmielonej kawy, aby otrzymać około 30 ml naparu. Perfekcyjnie przygotowane espresso zawsze posiada 5mm gęstej cremy.

Espresso możemy podzielić na dwa rodzaje: espresso Ristretoo - 20ml oraz Espresso Lungo - 40 ml.

Jak przygotować Lavazza Espresso

Espresso Macchiato

Lavazza Macchiato
Macchiato w języku włoskim oznacza "poplamione" lub "naznaczone". W przypadku kawy jest to kawa espresso z niewielką odrobiną spienionego mleka.
Jak przygotować Lavazza Macchiato

Cappuccino

Lavazza Cappuccino
Najbardziej popularny rodzaj kawy bazujący na espresso. Składa się z espresso oraz gorącego i spienionego mleka (powinno mieć konsystencję pianki). Mleko powinno być spienione do temperatury 60 stopni - aż do osiągnięcia "bąbelków" na mleku.

Pamiętajmy, że najpierw nalewamy do filiżanki mleko, a dopiero potem espresso

Idealne cappuccino to: 1/3 espresso, 1/3 gorącego mleka, 1/3 spienionego mleka.

Jak przygotować Lavazza Cappuccino

Kawa Latte

Lavazza Latte
Latte to espresso z dodatkiem spienionego mleka. Dobrze przygotowane latte osiąga 1 cm pianki powstałej z mleka. Latte jest bardziej delikatne niż cappuccino ze względu na większą ilość mleka.
Jak przygotować Lavazza Latte

Espresso Americano

Lavazza Americano
Napełnij filiżankę 2/3 gorącą wodą, a następnie dodaj bazę espresso. To zagwarantuje doskonały i pełny smak. Wedle uznania można dodać zimnego mleka.

Często popełnianym błędem jest dodawanie espresso do wrzątku przez co palimy espresso, a to z kolei skutkuje gorzkim smakiem.

Jak przygotować Lavazza Americano

Kawa Mocha

Lavazza Mocha
Espresso z dodatkiem czekolady w proszku lub syropu do kawy, przykryte odrobinką spienionego mleka.
Jak przygotować Lavazza Mocha

Chcesz spróbować przygotować te kawy?

Od teraz już wiadomo będzie czy kawa podana w Waszej ulubionej kawiarni jest faktycznie tym co zamawiacie.

W naszym sklepie odnajdziecie wszystko, co potrzebne jest do przygotowania powyższych kaw - począwszy od kaw ziarnistych i mielonych, aż po filiżanki - gwarantujące poprawne podanie.

Oto kawy, które idealnie nadają się jako baza espresso:
Lavazza Gran Espresso

Cena: 65,00 zł

Lavazza Qualita Rossa

Cena: 49,99 zł

Lavazza Qualita Oro

Cena: 64,99 zł

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przygotować idealne wspresso - wedle Włoskiego Instytutu Espresso zachęcamy do lektury artykułu Sposób na idealne włoskie espresso i cappuccino.

do góry

Opinie i komentarze o Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł

Lavazza Qualita Oro 1kg + filiżanka Lavazza Espresso

69,90 zł