Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz O historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.

czytano 6439 razy

Kawa towarzyszy ludzkości od tak dawna, że trudno dziś stwierdzić, które z historii o niej są prawdziwe, a które nie. Jednak wiadomo, że w każdej legendzie znaleźć możemy ziarno prawdy. Spróbujmy więc oddzielić prawdę od mitów i sprawdzić jaki był prawdziwy bieg wydarzeń.

 

Skąd pochodzi kawa? Kto ją odkrył?

EtiopiaKawa pochodzi z Etiopii, w której do dziś znaleźć można dziko rosnące krzewy kawowca. Jako pierwsi docenili ją Nomadowie w I w. p.n.e. Plemiona te przyrządzały z owoców kawowca napar o energetyzujących właściwościach, a także przygotowywały małe placki z rozdrobnionych, wysuszonych na słońcu ziaren kawy oraz tłuszczu. Były one idealne na czas wędrówek. Przypuszcza się, że już w 1000 roku kawa była powszechna na terenie Wyżyny Abisyńskiej.

 

Turek z kawąSkąd pochodzi nazwa "kawa"?

Nazwa kawa pochodzi najprawdopodobniej od nazwy od rejonu, w którym kawę odkryto - etiopskiej prowincji Kaffa. Istnieje jednak druga teoria głosząca, że nazwa ta pochodzi od tureckiego słowa "kavhe", które to wywodzi się od arabskiego słowa "qahva" oznacającego "energiczny, pobudzający napój pochodzenia roślinnego; wino" . Ponieważ w kulturze muzułmańskiej spożywanie alkoholu było od zawsze surowo zabronione, chętnie spożywali oni kawę, jako napój pobudzający, a nie zakazany. W Polsce nazwa "kawa" przyjeła sie po roku 1683, po bitwie pod Wiedniem, kiedy to pozostawione przez uciekających Turków worki z ziarnami kawy przywiezione zostały do Polski. 

 

Jak i dlaczego powstały plantacje kawy?

plantacja kawyPierwsze uprawy kawy powstały w krajach Islamskich około 1300 roku. Pierwsze "kawiarnie" powstały w Turcji. Były to miejsca spotkań, w których zajmowano się działalnością naukową. Nazwano je "szkołami uczonych ludzi", "szkołami wiedzy". Ich istnienie odkryli europejscy podróżnicy około 1500 roku. Pierwszym europejskim botanikiem, który opisał kawę był niemiecki podróżnik Leonard Rauwolf. Miało to miejsce w 1573r. Mniej więcej w tym okresie arabscy kupcy zaczeli wprowadzać kawę na rynek Zachodu. Sto lat później kawa była już popularna w całej Europie. 

Początkowo Wenecjanie uważali kawe głównie za lekarstwo, ale już w 1645r. powstała pierwsza kawiarnia na Placu św. Marka. Następnie powstały kawiarnie w innych europejskich miastach. Popyt na kawę zaczął gwałtownie rosnąć, jednak koszty transportu i podatki były tak wysokie, że zdecydowano sie na założenie plantacji w nowych częściach świata: na Jawie, Martynice, Antylach, w Afryce, Azji i Ameryce. 

Dziś kawa jest jednym z najważniejszych towarów handlowych na świecie.

 

do góry

Opinie i komentarze o Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Segafredo Intermezzo

38,00 zł

Lavazza Crema e Aroma Espresso

59,00 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł