Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Historia firmy Lavazza

Historia firmy Lavazza Początki firmy Lavazza to końcówka XIX wieku. Wtedy też Luigi Lavazza podjął decyzję, że będzie specjalizował się tylko w wąskim segmencie produktów

czytano 3442 razy

Początki w Turynie

Oficjalne założenie firmy Lavazza datuje się na rok 1895. W swoim sklepie spożywczym w Turynie, Luigi Lavazza zajmował się sprzedażą szerokiego asortymentu produktów, takich jak np. mydło, olej, przyprawy, alkohole, kawy. Oprócz sprzedaży towarów na miejscu zapewniał też dostawy do domu oraz zaopatrywał pobliskie punkty gastronomii. Aby wyróżnić się spośród innych sklepów spożywczych, Luigi zaproponował klientom nowość- sprzedaż kawy będącej mieszanka różnych gatunków ziaren. Ten niespotkany dotąd pomysł okazał się być sukcesem. Rozpoczął się dynamiczny rozwój firmy. W 1915r. Luigi zatrudniał już 40 pracowników, a firma przeniosła się do większego obiektu na Via San Tomaso.

Podbój Włoch

Lavazza - historia potentata kawowego - pierwszy samochód LavazzaKolejnym genialnym pomysłem Lavazzy było wprowadzenie do sprzedaży kawy w pergaminowych opakowaniach. Zyskał tym renomę producenta, którego kawa najdłużej zachowuje smak i aromat. Możliwa stała się sprzedaż na teranie całego kraju jak i poza jego granicami. W 1931r. firma zainwestowała w pierwszy samochód dostawczy. W 1936r. Luigi odszedł na zasłużoną emeryturę, po wcześniejszym przepisaniu akcji firmy na synów.
Po trudnym okresie II wojny światowej firma zawęziła sprzedaż do trzech artykułów: mydła, oleju i kawy.

 

Lavazza - logo firmy

Logo - Lavazza

W 1946r. powstało pierwsze logo Lavazza. Rozpoczęła się sprzedaż produktów w workach oznaczonych tym charakterystycznym znakiem firmowym.
W 1949r., w wieku 89 lat, zmarł Luigi Lavazza. Rok po śmierci swojego założyciela firma rozpoczęła pierwszą kampanię reklamową w prasie i w radiu. Otwarcie fabryki na Corso Novara w 1957r. dało początek przemysłowi palenia kawy. W fabryce tej wykorzystano nowoczesną pionowo/grawitacyjną technologię produkcji. Rok później firma Lavazza wprowadziła na rynek kolejny innowacyjny produkt o nazwie „Pauista” - była to kawa w puszce, pakowana próżniowo pod ciśnieniem.

Lavazza Qualita Oro-puszka

Lavazza Qualita Oro  - Puszka

Cena: 19,90 zł


W latach 70-tych firma duży nacisk kładła na reklamę telewizyjną. Pojawiły się półminutowe spoty z Nino Manfriedim. W celu propagowania wiedzy o kawie powstało Centrum Analiz i Badań Kawy Luigi Lavazza oraz Centrum Szkoleniowe (Lavazza Training Center).

 

Podbój Europy i świata

Lavazza - filiżankiDo otwarcia pierwszego zagranicznego oddziału firmy doszło w 1982 r., w Paryżu. Trzy lata później Lavazza wprowadziła z sukcesem na rynek nowy produkt „Crema e Gusto”.

Lavazza Crema e Gusto

Lavazza Crema e Gusto

Cena: 15,50 zł

Po sukcesie we Francji przyszła kolej na Niemcy- powstała spółka Lavazza Deutschland GmbH. Rok później, w Nowym Yorku, utworzono Lavazza Premium Coffees a w Wiedniu- Lavazza Kaffe.

Pod koniec lat 80-tych firma otworzyła dział sprzedaży automatów. Wprowadzono do sprzedaży ekspres do kawy z kapsułkami, zawierającymi jedną porcję kawy. Nadano mu nazwę Lavazza Espresso Coffe Point.
Firma Lavazza uzyskała w 1994 roku certyfikat ISO 9003. Odnoszone sukcesy pozwoliły jej zarządowi na przejęcia różnych firm, a co za tym idzie, integracji procesu marketingu i produkcji.W 2001r. powstała filia Lavazzy w Portugalii.

Firma Lavazza obecnie

Dziś marka Lavazza jest znana niemal wszystkim. Kawę tą pijamy w większości restauracji, kawiarni a także parzymy ją w domach. W jej rodzimym kraju, we Włoszech, na 20 mln rodzin pijących kawę aż 16mln wybiera Lavazzę. Świadczy to o niewątpliwym sukcesie młodego handlowca z końca XIX w., Luigiego Lavazzy oraz jego potomków.

do góry

Opinie i komentarze o Historia firmy Lavazza

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Grande Ristorazione

51,00 zł

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Pienaroma

78,00 zł

Lavazza Pienaroma

78,00 zł