Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Jak poprawnie zaparzyć kawę?

Jak poprawnie zaparzyć kawę? Parzenie kawy można nazwać rytuałem. W dużej mierze od niego zależy czy kawa będzie smakowała dobrze czy też nie. Niestety zalanie kawy wodą to nie wszystko co należy zrobić.

czytano 32767 razy

Jak zaparzyć kawę mieloną?

Odpowiednie miejsce, czas i towarzystwo do picia kawy to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie jej przygotowanie.
Dobrze, jeśli dysponujemy młynkiem do mielenia ziaren kawy lub ekspresem z wbudowanym młynkiem. Napar sporządzony ze świeżo zmielonych ziaren smakuje najlepiej. Dobrze przechowywana kawa mielona również pozwoli na przyrządzenie smacznego napoju. Duże znaczenie dla smaku kawy ma czas jej parzenia, ponieważ najszybciej uwalniają się substancje zapachowe, następnie smakowe, a na końcu gorzkie. Istotne znaczenie ma też woda. Najlepiej, jeśli będzie to miękka woda źródlana.
Przyrządzić kawę możemy na wiele sposobów. Zasadniczo można je podzielić na dwie podstawowe grupy: zaparzanie i filtrowanie.

 

Lavazza Qualita Oro  - Puszka

Cena: 19,90 zł

Lavazza Qualita Rossa - Puszka

Cena: 19,50 zł

Zaparzanie

Najprostszy sposób to zalanie kawy, ale nigdy wrzątkiem. Temperatura wody powinna wynosić mniej więcej 85 stopni. Zwyczajnie dajmy zagotowanej wodzie chwilę postać - policzmy do dziesięciu. Grubość zmielonych ziaren powinna wynosić ok.0,2mm

Kawa po tureckuPrzyrządzenie kawy po turecku polega na zalaniu kawy zimną woda i doprowadzeniu jej do wrzenia w tygielku lub emaliowanym garnuszku lub rondlu ze szczelną pokrywką. Można też wykorzystać w tym celu ogniotrwały dzbanek ceramiczny. Przy tym sposobie parzenia, ziarna powinny być zmielone bardzo miałko, ok. 0,09-0,1mm.

 

Filtrowanie

Filtrowanie kawyPierwszy ze sposobów polega na przelewaniu gorącej wody przez zmieloną kawę umieszczoną na sitku lub wkładce z bibuły filtracyjnej. Kawa powinna być średnio zmielona, ok. 0,2-0,25mm.
Drugi sposób wymaga zastosowania ekspresu ciśnieniowego i polega na przepuszczeniu przez zmieloną kawę pary wodnej pod ciśnieniem. Jest to najlepszy sposób, ponieważ pozwala na wyekstraktowanie z kawy aż 30% związków rozpuszczalnych (parzenie w dzbanku pozwala na pozyskanie 25%, a w szklance- 20%).

 

O czym należy pamiętać przy zaparzaniu kawy:

 • całe ziarna kawy dłużej zachowują świeżość , dlatego ważne aby mielić je krótko przed parzeniem
 • należy dostosować granulację do sposobu parzenia
 • kawę należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, najlepiej w lodówce
 • optymalny czas parzenia kawy to 4-5 min. Parzona zbyt krótko nie będzie miała pełnego smaku, zbyt długo - stanie się gorzka i cierpka.

do góry

Opinie i komentarze o Jak poprawnie zaparzyć kawę?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Pienaroma

78,00 zł

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Qualita Oro

64,99 zł

Lavazza Pienaroma

78,00 zł

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł