Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Jak powstał pierwszy ekspres do kawy?

Jak powstał pierwszy ekspres do kawy? Kawa jest wszechobecnym napojem, towarzyszącym nam od pory śniadania aż do wieczoru. Przygotowanie kawy najwygodniejsze jest w ekspresie, a jego historia sięga roku 1763.

czytano 13987 razy

Początki obecności kawy w życiu człowieka sięgają wielu setek lat wstecz, jednak musiało upłynąć mnóstwo czasu, aby ludzie doszli do tego, w jaki sposób uzyskać napar o najwspanialszym smaku i najintensywniejszym aromacie.

Dziś nie ma chyba domu, w którym nie byłoby ekspresu do kawy – urządzenie to pozwala nam na szybkie przygotowanie ulubionego napoju, zaoszczędza nasz czas, ogranicza wysiłek do absolutnego minimum i pozwala na uzyskanie idealnego espresso. Droga do dzisiejszych profesjonalnych ekspresów była długa i wyboista, na przestrzeni lat pojawiało się wiele lepszych lub gorszych propozycji, które przybliżyły nas do stanu dzisiejszego. Dziś wyróżniamy dwa główne typy ekspresów:

 • przelewowe
 • ciśnieniowe

Ekspres przelewowy i ciśnieniowy

Dzbabek z kawą przy ekspresie przelewowymEkspres przelewowy to dość prosta konstrukcja, która umożliwia uzyskanie od 1 do 6 filiżanek naparu bez fusów. Urządzenie takie składa się z pojemnika na wodę i z elementu z filtrem, w skład zestawu wchodzi również dzbanek. Wrzątek dozowany jest do pojemnika z kawą i przelewa się przez filtr, skąd trafia do dzbanka.

Najprostsze modele ekspresów przelewowych można kupić już za niecałe 100 zł. Ciekawą propozycją są wersje ekspresów z tzw. timerem, czyli możliwością ustawienia czasu kiedy ekspres powinien przygotować kawę. Dzięki takiemu rozwiązaniu po przebudzeniu rano będzie na nas czekała świeża i gorąca kawa.

Bardziej zaawansowana technologia wykorzystywana jest w ekspresach ciśnieniowych. Ekspresy takie pracują pod ciśnieniem – standardowo jest to 15 bar – powodując wypychanie strumienia wrzątku do pojemnika zawierającego zmieloną kawę. Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżniamy ekspresy dzbankowe, kolbowe i automatyczne. Obecnie coraz popularniejsze stają się ekspresy ciśnieniowe, w których stosuje się kapsuły z kawą, takie jak na przykład system Lavazza A MODO MIO.

Ekspresy ciśnieniowe są zdecydowanie droższe od przelewowych ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję. Wersje bez młynka można kupić za około 300 zł, a profesjonalne ekspresy ciśnieniowe do kawy stosowane np. w kawiarniach potrafią kosztować tyle co średniej klasy samochód - ponad 30 tysięcy złotych.

 

Jak powstawał pierwszy ekspres

Historia ekspresu do kawy rozpoczyna się od parzenia naparu w dzbankach z przykrywką. W ten sposób kawę zaparzono po raz pierwszy we Francji na początku XVIII wieku. Sto lat później, w 1806 roku, Benjamin Thompson – amerykańsko-brytyjski naukowiec – buduje pierwszy zaparzacz z sitkiem, które ubijało kawę. Na tamte czasy był to naprawdę imponujący wynalazek, dlatego też w ciągu kolejnych kilku lat pojawiały się rozmaite ulepszone wersje tego zaparzacza. Chwilę wcześniej – bo w 1763 roku – we Francji niejaki Donmartin zaprojektował dzbanek do parzenia kawy, który w środku zawierał flanelowy filtr, a na zewnątrz wyprowadzony był kranik służący do nalewania kawy.

Pierwszy ekspres do kawyPierwsze urządzenie, które przypominało nieco współczesne ekspresy do kawy pojawiło się dopiero w 1855 roku. Zanim jednak udoskonalono konstrukcję, w 1885 roku Włoch Angelo Moriondo opatentował ekspres kawiarniany, który zawierał duży zbiornik na wodę, podgrzewany gazem. Do przeprowadzenia wody przez kawę wykorzystano ciśnienie pary.

Mniej więcej w tym samym czasie (rok 1878) w Niemczech Gustaw Kessler opatentował pierwszy ekspres, który przez zmieloną kawę przepuszczał i wodę i parę. Pojawił się jednak problem z uzyskaniem stałego ciśnienia pary. W 1901 roku kolejny Włoch – Luigi Bezzera – wynalazł ekspres kawiarniany, który co prawda pozwalał na szybkie uzyskanie wyśmienitego naparu, ale za to umożliwiał zaparzenie tylko jednej filiżanki kawy.

W dalszych latach trwały próby udoskonalenia ekspresu Bezzery. Pierwszy elektryczny ekspres przelewowy pojawił się dopiero w roku 1944, a jego twórcą był Willy Brandl.

Historia ekspresów ciśnieniowych jest jeszcze bardziej rozciągnięta w czasie. Pierwszą maszynę ciśnieniową do ekstrakcji kawy bez użycia pary wodnej wynalazł Achille Gaggia, a miało to miejsce dopiero w 1948 roku!Mellita Bentz

Trudno uwierzyć, że także zwykłe, papierowe filtry do kawy zostały wynalezione na początku XX wieku. W 1908 roku niemiecka gospodyni domowa – Melitta Bentz – do przygotowania kawy wykorzystała miedziany garnek z otworem na dnie oraz bibułki, służące do odsączania atramentu. Bibułkami wyłożyła dno garnka i okazało się, że fusy nie przeleciały przez bibułkę. Jeszcze w tym samym roku Melitta Bentz otwarła firmę produkującą pierwsze filtry do ekspresów przelewowych.

Użycie ekspresów do kawy w domach prywatnych spopularyzowało się dopiero w latach 70 XX wieku. Długo musieliśmy czekać na to, by móc cieszyć się wyśmienitym espresso w domowym zaciszu, za to współcześnie mamy ogromny wybór wśród wielu ekspresów różnych firm i każdy z pewnością znajdzie urządzenie dostosowane do swoich potrzeb.

 

do góry

Opinie i komentarze o Jak powstał pierwszy ekspres do kawy?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł

Lavazza Club 100%  Arabica

18,50 zł

Lavazza Qualita Oro  - Puszka

19,90 zł