Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Jak powstał pierwszy ekspres do kawy?

Jak powstał pierwszy ekspres do kawy? Kawa jest wszechobecnym napojem, towarzyszącym nam od pory śniadania aż do wieczoru. Przygotowanie kawy najwygodniejsze jest w ekspresie, a jego historia sięga roku 1763.

czytano 18071 razy

Początki obecności kawy w życiu człowieka sięgają wielu setek lat wstecz, jednak musiało upłynąć mnóstwo czasu, aby ludzie doszli do tego, w jaki sposób uzyskać napar o najwspanialszym smaku i najintensywniejszym aromacie.

Dziś nie ma chyba domu, w którym nie byłoby ekspresu do kawy – urządzenie to pozwala nam na szybkie przygotowanie ulubionego napoju, zaoszczędza nasz czas, ogranicza wysiłek do absolutnego minimum i pozwala na uzyskanie idealnego espresso. Droga do dzisiejszych profesjonalnych ekspresów była długa i wyboista, na przestrzeni lat pojawiało się wiele lepszych lub gorszych propozycji, które przybliżyły nas do stanu dzisiejszego. Dziś wyróżniamy dwa główne typy ekspresów:

 • przelewowe
 • ciśnieniowe

Ekspres przelewowy i ciśnieniowy

Dzbabek z kawą przy ekspresie przelewowymEkspres przelewowy to dość prosta konstrukcja, która umożliwia uzyskanie od 1 do 6 filiżanek naparu bez fusów. Urządzenie takie składa się z pojemnika na wodę i z elementu z filtrem, w skład zestawu wchodzi również dzbanek. Wrzątek dozowany jest do pojemnika z kawą i przelewa się przez filtr, skąd trafia do dzbanka.

Najprostsze modele ekspresów przelewowych można kupić już za niecałe 100 zł. Ciekawą propozycją są wersje ekspresów z tzw. timerem, czyli możliwością ustawienia czasu kiedy ekspres powinien przygotować kawę. Dzięki takiemu rozwiązaniu po przebudzeniu rano będzie na nas czekała świeża i gorąca kawa.

Bardziej zaawansowana technologia wykorzystywana jest w ekspresach ciśnieniowych. Ekspresy takie pracują pod ciśnieniem – standardowo jest to 15 bar – powodując wypychanie strumienia wrzątku do pojemnika zawierającego zmieloną kawę. Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżniamy ekspresy dzbankowe, kolbowe i automatyczne. Obecnie coraz popularniejsze stają się ekspresy ciśnieniowe, w których stosuje się kapsuły z kawą, takie jak na przykład system Lavazza A MODO MIO.

Ekspresy ciśnieniowe są zdecydowanie droższe od przelewowych ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję. Wersje bez młynka można kupić za około 300 zł, a profesjonalne ekspresy ciśnieniowe do kawy stosowane np. w kawiarniach potrafią kosztować tyle co średniej klasy samochód - ponad 30 tysięcy złotych.

 

Jak powstawał pierwszy ekspres

Historia ekspresu do kawy rozpoczyna się od parzenia naparu w dzbankach z przykrywką. W ten sposób kawę zaparzono po raz pierwszy we Francji na początku XVIII wieku. Sto lat później, w 1806 roku, Benjamin Thompson – amerykańsko-brytyjski naukowiec – buduje pierwszy zaparzacz z sitkiem, które ubijało kawę. Na tamte czasy był to naprawdę imponujący wynalazek, dlatego też w ciągu kolejnych kilku lat pojawiały się rozmaite ulepszone wersje tego zaparzacza. Chwilę wcześniej – bo w 1763 roku – we Francji niejaki Donmartin zaprojektował dzbanek do parzenia kawy, który w środku zawierał flanelowy filtr, a na zewnątrz wyprowadzony był kranik służący do nalewania kawy.

Pierwszy ekspres do kawyPierwsze urządzenie, które przypominało nieco współczesne ekspresy do kawy pojawiło się dopiero w 1855 roku. Zanim jednak udoskonalono konstrukcję, w 1885 roku Włoch Angelo Moriondo opatentował ekspres kawiarniany, który zawierał duży zbiornik na wodę, podgrzewany gazem. Do przeprowadzenia wody przez kawę wykorzystano ciśnienie pary.

Mniej więcej w tym samym czasie (rok 1878) w Niemczech Gustaw Kessler opatentował pierwszy ekspres, który przez zmieloną kawę przepuszczał i wodę i parę. Pojawił się jednak problem z uzyskaniem stałego ciśnienia pary. W 1901 roku kolejny Włoch – Luigi Bezzera – wynalazł ekspres kawiarniany, który co prawda pozwalał na szybkie uzyskanie wyśmienitego naparu, ale za to umożliwiał zaparzenie tylko jednej filiżanki kawy.

W dalszych latach trwały próby udoskonalenia ekspresu Bezzery. Pierwszy elektryczny ekspres przelewowy pojawił się dopiero w roku 1944, a jego twórcą był Willy Brandl.

Historia ekspresów ciśnieniowych jest jeszcze bardziej rozciągnięta w czasie. Pierwszą maszynę ciśnieniową do ekstrakcji kawy bez użycia pary wodnej wynalazł Achille Gaggia, a miało to miejsce dopiero w 1948 roku!Mellita Bentz

Trudno uwierzyć, że także zwykłe, papierowe filtry do kawy zostały wynalezione na początku XX wieku. W 1908 roku niemiecka gospodyni domowa – Melitta Bentz – do przygotowania kawy wykorzystała miedziany garnek z otworem na dnie oraz bibułki, służące do odsączania atramentu. Bibułkami wyłożyła dno garnka i okazało się, że fusy nie przeleciały przez bibułkę. Jeszcze w tym samym roku Melitta Bentz otwarła firmę produkującą pierwsze filtry do ekspresów przelewowych.

Użycie ekspresów do kawy w domach prywatnych spopularyzowało się dopiero w latach 70 XX wieku. Długo musieliśmy czekać na to, by móc cieszyć się wyśmienitym espresso w domowym zaciszu, za to współcześnie mamy ogromny wybór wśród wielu ekspresów różnych firm i każdy z pewnością znajdzie urządzenie dostosowane do swoich potrzeb.

 

do góry

Opinie i komentarze o Jak powstał pierwszy ekspres do kawy?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł

Lavazza Qualita Oro  - Puszka

19,90 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł

Lavazza Club 100%  Arabica

18,50 zł