Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Pij kawę i chudnij, czyli jak i czy kawa odchudza?

Pij kawę i chudnij, czyli jak i czy kawa odchudza? Dużo mówi się o odchudzających właściwościach kawy. Jest ona składnikiem wielu diet oraz kosmetyków wyszczuplających. Czy rzeczywiście kawa może pomóc nam pozbyć się zbędnych kilogramów? Jeśli tak, to w jaki sposób?

czytano 5867 razy

Kawa jest częstym składnikiem diet odchudzających. Jednak czy rzeczywiście posiada ona "odchudzające" właściwości? A może jest wręcz przeciwnie? Opinie naukowców są podzielone. I jak to zwykle bywa - racja leży po obu stronach.

Negatywny wpływ kawy na odchudzanie

czarna kawaWedług badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, kawa nie tylko nie pomoże nam zrzucić zbędnych kilogramów, ale spowoduje, że może ich nam przybyć. A to za sprawą kortyzonu - hormonu wywołującego stres, którego obecność w organiźmie zwiększa się wraz  z piciem kawy. Powoduje on zwiększenie apetytu i odkładanie tłuszczu w organizmie.
Do tego istotne jest to, że niewiele osób pije "małą czarną" bez dodatków. Zwykle dodajemy do niej cukier, śmietankę lub syropy smakowe, które nie tylko zawierają sporo kalorii, ale też sporą dawkę tłuszczu. 

Pozytywny wpływ kawy na odchudzanie

Europejscy naukowcy nie są jednak tak sceptycznie do kawy nastawieni. Owszem, potwierdzaja,że może ona sprzyjać odkładaniu się tłuszczu ale równocześnie dostarcza ona substancji pomagających go spalić. Bilans kalorii po wypiciu kawy nie zostaje więc zachwiany.
Zawarta w kawie kofeina wspomaga przemiany metaboliczne i usprawnia trawienie. Dużym atutem jest też fakt, że kawa, a rczej zawarta w niej kofeina, pobudza korę mózgową, przez co możliwe staje się lepsze skupienie się na wkonywanych czynnościach. Sprzyja też odprężeniu fizycznemu i psychicznemu.
Jest to istotne w procesie odchudzania, zwłaszacza długotrwałym, gdy organizm jest osłabiony i pozbawiony energii.
Kawa pozwala wtedy wytrwać w żmudnym procesie odchudzania i poprawia nastrój. Kolejnym argumentem na pozytywny wpływ kawy w czasie diety jest to, że zawarta w niej kofeina działa termogenicznie. W trakcie wysiłku fizycznego po spożyciu kawy można spalic więcej kalorii, niż bez jej wypicia. Kawa zwiększa też odpornośc na wysiłek fizyczny, przez co możliwe jest dłuższe wykonywanie ćwiczeń modelujących sylwetkę.
 
Lavazza Crema e Aroma

Cena: 49,99 zł

Kawa w kosmetykach odchudzającychkosmetyki z kawa

Kawa znajduje się też w wielu kosmetykach wspomagających modelowanie sylwetki. Efekty ich stosowania są jednak widoczne jedynie w przypadku systematycznego ich stosowania przez długi okres czasu.
Należy pamiętać, że nadużywanie kawy nie spowoduje,że zaczniemy chudnąć, a jedynie może zaszkodzić zdrowiu
 
Jak widać spożywanie kawy z umiarem nie spowoduje zrzucania zbędnych kilogramów, ale też nie przyczyni się do wrostu naszej wagi. Nie musimy więc rezygnować z ulubionego napoju podczas stosowania diety odchudzającej .Nie oszukujmy sie jednak - sama kawa nie zdziała cudów, gdyż nie jest magicznym panaceum na problemy z nadwaga.

do góry

Opinie i komentarze o Pij kawę i chudnij, czyli jak i czy kawa odchudza?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł

Segafredo Intermezzo

38,00 zł