Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Latte Art - sztuka zdobienia kawy

Latte Art - sztuka zdobienia kawy Codzienna filiżanka kawy może cieszyć nie tylko smakiem i aromatem. Może też dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń estetycznych. To wszystko dzięki co raz popularniejszej sztuce zdobienia kawy-latte art.

czytano 27536 razy

Latte Art - co to takiego?

Latte Art – to sztuka zdobienia powierzchni kawy espresso różnego rodzaju wzorkami, rysunkami, wykonanymi przy użyciu spienionego mleka. Pomysł na tego rodzaju ozdabianie filiżanek kawy powstał w latach osiemdziesiątych. Obecnie Latte Art uważa się już za część złożonej sztuki baristycznej.

Zapraszając gości na kawę można ich miło zaskoczyć pięknym ozdobieniem powierzchni espresso. Jak w każdej dziedzinie, początki nie są łatwe, ale każdy może się tego nauczyć.

Co jest potrzebne do wykonania wzorka?

Podstawą jest kawa. Powinno być to odpowiednio dobrane espresso z trwałą pianką (cremą) na powierzchni, powstała podczas parzenia espresso. Przykładowo może to być Lavazza Super Crema bądź Lavazza Qualita Rossa

Lavazza Super Crema

Cena: 68,00 zł

Lavazza Qualita Rossa

Cena: 49,99 zł

Jakie wybrać mleko?


Do spienienia używa się zimnego, tłustego mleka ( 3,2% lub więcej). Chude mleko nie nadaje się do tego celu, gdyż zamiast gładkiej pianki o konsystencji jogurtu, otrzymamy sztywną pianę z dużymi bąblami;
Niewielki dzbanek z dzióbkiem;
Gęste syropy np., czekoladowe, karmelowe, sosy, posypki; narzędzia jak np. wykałaczki.

 

Jak prawidłowo spienić mleko?

Latte ArtMleko podczas spieniania zwiększa swoją objętość o 15-20%. Dlatego do metalowego garnka, w którym będziemy je spieniać, należy wlać go odpowiednio mniej niż potrzebujemy. Napełnione naczynie podstawiamy pod dyszę od ekspresu i odkręcamy kurek.

Najpierw dyszę umieszczamy głęboko przy ściance aby napowietrzyć mleko, a potem stopniowo operujemy nią co raz wyżej, tak by w ostatniej fazie była tuż pod powierzchnią. W trakcie spieniania dobrze jest kołysać dzbankiem, aby jego zawartość była stale w ruchu.

Kończymy, gdy mleko osiągnie około 60ᵒC, a metalowy garnek zacznie parzyć nas w rękę. Należy wtedy wyłączyć urządzenie a dopiero potem wyjąc dyszę. Nigdy nie należy wyjmować dyszy po rozpoczęciu spieniania-tworzą się wtedy duże bąble. Na koniec warto kilkukrotnie, energicznie uderzyć naczyniem o krawędź blatu, w celu pozbycia się większych pęcherzy powietrza.

Techniki latte art

Znane są dwie techniki wykonywania wzorów:

 • Free pour latte art - zdobienie przy pomocy spienionego mleka lanego dzbanka
 • Etching - polega na operowaniu rysikiem (np.wykałaczką) lub sosem na powierzchni kawy
Latte Art - Etching

Etching - wykonywanie wzorów za pomocą rysika

Najładniejsze wzory powstają jednak przy użyciu obu metod równocześnie.

Rozpoczynamy od lekkiego pochylenia filiżanki, wypełnionej w 1/3 espresso. Przechylamy dzbanek z ostrym dziubkiem i w równym tempie przelewamy do filiżanki spienione mleko, tak aby najpierw trafiło w najgłębsze miejsce. Gdy filiżanka jest prawie pełna zaczynamy malować- tzn. manipulujemy dziubkiem w różne strony.

Dla przykładu: robienie zygzaków zakończone ostatnim pociągnięciem od dołu do góry da nam listek, aby otrzymać jabłko należy nalać okrągłą plamę mleka i w końcowej fazie przesunąć strumień do środka figury i na zewnątrz. Wzorki możemy wykańczać używając wykałaczek lub sosów, poprzez nanoszenie drobinek kawy na jasną powierzchnie lub rysowania linii na powierzchni.

Trwałość wzoru zależy od jakości maszyny spieniającej oraz doświadczenia osoby go wykonującej.

Do najczęściej wykonywanych wzorów należą serce, jabłko, listek, kwiatek, ale tak naprawdę jedynym co może ograniczać przy tworzeniu wzorów jest nasza wyobraźnia.

Dla tych, którym brakuje cierpliwości

Polecamy takie rozwiązania jak stemple do kawy czy dekoratory do kawy. To najprostszy sposób na to, by oczarować kogoś podaną przez siebie kawą.

Zobacz jak robią Latte Art tworzą profesjonalni bariści:

 

Offtopic - kawowa piosenka

do góry

Opinie i komentarze o Latte Art - sztuka zdobienia kawy

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł

Lavazza Super Crema

68,00 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł