Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Jaka jest najlepsza kawa na świecie?

Jaka jest najlepsza kawa na świecie? W rankingu na najlepsze, a za razem najdroższe, kawy świata bezspornie prym wiodą Kopi Luwak i Blue Mountain. Co sprawia, że ludzie skłonni są wydać ogromne kwoty, żeby tylko skosztować kaw tych gatunków?

czytano 18615 razy

Za najlepsze kawy na świecie uważane są Kopi Luwak i Blue Mountain. Na czym polega ich fenomen? Na wyjątkowym smaku? Świetnej promocji czy może na czymś zupełnie innym?

Kopi Luwak - kawa wytwarzana przy udziale zwierząt

Kawa ta pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Uważana jest za najdroższą i najbardziej ekskluzywną kawę świata. Cena za kilogram kosztuje około tysiąca euro. Jej oryginalność wiąże się ze sposobem jej pozyskiwania- produkuje się ją z odchodów Łaskuna Muzanga.

Kopi LuwakŁuskun Muzang - drapieżny wielbiciel kawy

Łuskun Muzang to zwierze drapieżne z rodziny łaszowtych, nazywane popularnie cywetą, a lokalnie luwakiem. Zamieszkuje tereny południowo- wschodniej Azji. Jest wszystkożerny, ale najważniejsze że zjada owoce kawowca Arabiki. Potrafi wybrać z krzewu te najlepsze, najbardziej dojrzałe.przed oczyszczeniem Trawi sam miąższ, a nasiono,wstępnie nadtrawione i lekko sfermentowane, wydala. Dzięki temu ziarna kawy tracą gorzki smak, a zaparzona z nich kawa zyskuje niepowtarzalny aromat. Odchody łaskuna zbiera się, czyści, suszy i praży po czym sprzedaje jako najdroższą ze wszystkich kaw.

Rocznie produkuje się zaledwie 400kg Kopi Luwak. Głównymi jej konsumentami są Stany Zjednoczne i Japonia, choć dostępna jest też w innych krajach, w tym także w Polsce.

Blue Mountain - kawa z Jamajki

To kawa pochodząca z Jamajki. Uprawiana jest tam od 1725 r. Jej nazwa pochodzi od nazwy najwyższego fragmentu łańcucha górskiego ciągnącego się wzdłuż wyspy. Plantacje kawy położone są tam najwyżej na świecie (do 2100m n.p.m.). Nie są to wielkie uprawy. Niektóre wręcz znajdują się na przydomowych działkach, których właściciele zajmują się uprawą kawy od pokoleń. Ze względu na ukształtowanie terenu mechanizacja jest tam niezwykle utrudniona. Rozwój plantacji utrudniają też częste huragany

Ziarna Blue Mountine maja błękitno zielony odcień. Zaparzoną z nich kawę cechuje doskonała równowaga, kwaskowość i posmak owocowy. Aromat jest mocny, intensywny i trwały. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać doskonały napar trzeba na niego przeznaczyć większą ilość ziaren niż w przypadku innych odmian kaw (nawet do 15% więcej).

blue mountain Specyficzny jest transport ziaren Blue Mountain. W przeciwieństwie do innych kaw, odbywa się w drewnianych beczkach, mieszczących po 70 kg surowca. Każda z beczek opatrzona jest znakiem rozpoznawczym fabryki, która ją przerabiała. Każda beczka otrzymuje też certyfikat tamtejszej Rady Przemysłu Krajowego i pieczęć potwierdzajaca jej autentyczna zawartość.

Obecnie 90% zbiorów tej kawy wykupują Japończycy. Jedynie 10% pozostaje do dyspozycji reszty świata, stad ciągłe na nią zapotrzebowanie.

Co łączy najlepsze kawy świata?

Jak widać cechą łączącą oba „najlepsze” gatunki kawy (po za wysoką ceną) jest jej ograniczona ilość na ryku, bez możliwości znacznego zwiększenia produkcji. Może więc, oprócz niewątpliwie oryginalnego smaku, rządzi tu zasada, że najlepsze jest to czego jeszcze nie mamy?

do góry

Opinie i komentarze o Jaka jest najlepsza kawa na świecie?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Segafredo Intermezzo

38,00 zł

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł