Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Od kiedy pijemy kawę w Polsce?

Od kiedy pijemy kawę w Polsce? Kawa jest dla nas codziennością. Ale nie zawsze tak było. Początkowo podchodzono do niej nieufnie. Zmagano się z samodzielnym paleniem i mieleniem ziaren. Przez wiele lat była towarem deficytowym. Zapraszamy do prześledzenia pięciu wieków historii kawy w Polsce.

czytano 5352 razy

Początki kawy w Polsce

Kawa znana jest w naszym kraju od XVIIw. Początkowo nie cieszyła się uznaniem, co tłumaczyć można tym, że wiedza o niej pochodziła od niewiernych Turków. Zwolennikiem kawy w tamtych czasach był Bohdan Chmielnicki, wróg narodu,organizator powstania kozackiego.Nie dziwi więc fakt, że na początku traktowano kawę jako napój niesmaczny i niezdrowy. Dopiero pod koniec XVII w. zaczęto darzyć w Polsce kawę uznaniem.

Król Jan III SobieskiNie bez znaczenia był tu zapewne fakt, że chetnie pijał ją Jan III Sobieski, który zwyczaj ten wprowadził na dwór po powrocie spod Wiednia.

Szlachta i magnateria - pierwsi kawosze

Przełom XVII i XVIIIw. to czas wzrostu popularności kawy.Co raz bardziej zaczęto wtedy wzorować się na kulturze zachodniej, naśladować ją, a przez to pić kawę.W podręczniku medycznym zalecano ją jako "specyfik na schorzenia układu pokarmowego". W połowie XVIIIw.magnateria i szlachta polska spożywały ją w ogromnych ilościach. Picie kawy stało się głównie obyczajem dam. Życie towrzyskie kwitło, a każdego gościa częstowano kawą. Stąd nie raz wypijano po kilka filiżanek kawy dziennie. Równolegle nastąpił rozwój plantacji kawowców w zamorskich koloniach państw zachodnich.

Poezja kawą pisana

Początkowo bardzo wysokie ceny kawy zaczęły spadać, gdy w Polsce otworzono pierwsze kawiarnie,nazywane najpierw kafehausami: w Warszawie i w Gdańsku.Kawa przestała być napojem elitarnym.Stała się dostępna dla szerszych mas społeczeństwa. W 1844r. w Warszawie działało już 180 kawiarni, a w Krakowie 55. Największą popularnością cieszyła sie wtedy sprowadzana z Turcji de mocca.Rozpoczęła się moda na życie kawiarniane. Przy kawie spotykały się grupy znanych literatów, m.in. Iwaszkiewicz, Lechoń, Tuwim.

Jak przyrządzano kawę?

Wzrost popularności kawy spowodował rozwój produkcji porcelany i fajansu, wytwarzanych m.in.w manufakturach w Ćmielowie i w Żółkwi. Serwisy do kawy musiały znaleźć się w każdym, szanującym się domu.
Początkowo kawę pijano bez dodatków.Z czasem zaczęto dodawać do niej mleko, cukier a nawet sól.Mocna kawa ze słodką śmietanką zyskała sławę wśród obcokrajowców, którzy nazywali ją "kawą po polsku" i uwazali za taki sam rarytas co polski chleb. W karczmach wzmacniano kawę alkoholem. Od połowy XVIIIw.zaczęto dodawać do kawy cykorii, na wzór pruski. Najuboższe warstwy społeczeństwa spożywały kawę wytwarzaną z bobu, żołędzi lub palonego grochu. 
 
W XIXw.wśród ziemiaństwa zapanowała moda na posiadanie wykwalifikowanej służącej, zwanej kawiarką, której zadaniem było przyrządzanie kawy. Podawano ją państwu rano do łóżka "na rozbudzenie", a także popołudniami. Ceremoniał przygotowywania kawy opisany został nawet przez Henryka Sienkiewicza w Panu "Tadeuszu".
W połowie XIXw. pojawiły się pierwsze firmy specjalizujące się w handlu kawą. Sprzedawana była ona wyłącznie w postaci surowej, stąd konieczne było samodzielne palenie jej w domach. Służyły do tego specjalne maszynki, stanowięce obowiązkowe wyposażenie każdego mieszczańskiego i inteligenckiego domu. Niestety obsługa ich była dość skomplikowana, więc najczęściej korzystano z kawiarni.

Palarnia kawyPrzełom nastąpił w 1882r., gdy firma Pluton zaoferowała kawę paloną we własnej palarni. Z czasem powstało więcej firm oferujących kawę paloną.

Kawa w XX wieku

Problemów z zaopatrzeniem w kawę nie było aż do połowy XXw. Okres II Wojny Światowej to czas powrotudo spożądzania kawy z substytutów, np.żołędzi palonych na płycie kuchennej.
W okresie PRL-u sytuacja zaopatrzenia w kawę nie poprawiła się. Dopiero od 1964r. zanotowano istotny wzrost jej importu. Kawa stała się niezbędnym elementem codziennego, biurowego życia, cennym "towarem łapówkowym".
Problemów z dostępnścią kawy nie mamy od czasu wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej. Koniec XX i początek XXIw. to czas, w którym kawa znów stała się napojem ogólnodostępnym.

do góry

Opinie i komentarze o Od kiedy pijemy kawę w Polsce?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Club 100%  Arabica

18,50 zł

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł