Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Picie kawy wydłuża życie

Picie kawy wydłuża życie Czy można prowadzić zdrowy tryb życia nie rezygnując z picia ulubionej kawy? Są na to dowody! Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że pijąc kawę możemy nie tylko zapobiec wielu chorobom, ale też przedłużyć sobie życie.

czytano 5173 razy

Picie kawy wydłuża życie

Do niedawna uważano, że picie kawy może nam tylko zaszkodzić. Dziś już wiemy, że to mit.

Amerykańscy naukowcy wykazali, że regularne picie kawy (do 4 filiżanek dziennie) nie tylko nie szkodzi zdrowu, lecz wręcz przeciwnie - zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób i wpływa pozytywnie na długość życia. Starsi ludzie pijący kawę są mniej narażeni na przedwczesną śmierć.

Badania nad zależnością ilości wypitej kawy i długością życia

Picie kawy jest nie tylko przyjemne, ale ma pozytywny wpływ na nasz organizmW 1995r. dr Neal Freedman wraz ze swoim zespołem rozpoczął badania mające na celu stwierdzenie, czy istnieje związek pomiędzy piciem kawy a ryzykiem śmierci. Przebadano 400 tys. osób w wieku 50-71 lat i śledzono ich stan zdrowia do 2008r.

W tym czasie część pacjentów regulanie spożywała kawę, pozostali nie pili jej wcale. W czasie trwania doświadczenia zmarły 52 tys osób. Analiza wyników nie wykazała związku picia kawy ze zwiększeniem śmiertelności, a nawet wręcz odwrotnie. Osoby pijące regularnie kawę cieszyły się  lepszym zdrowiem.

 

Naukowcy wykazali związek pomiędzy spożyciem kawy a zmniejszonym ryzykiem śmierci. Był on tym silniejszy, im więcej kawy spożywali uczestnicy badań. Trzy lub więcej filiżanek kawy dziennie oznaczało redukcję ryzyka śmierci o 10 procent.

Badania wykazały, że za ów pozytywny wpływ na zdrowie odpowiada nie kofeina, jak podejrzewano, a m.in. przeciwutleniacze, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników. Jest to dobra wiadomość dla osób gustujących w kawie bezkofeinowej - ma ona równie pozytywny wpływ na zdrowie co zwykła kawa.

Oprócz kofeiny w kawie znajduje się jeszcze około 1000 innych związków. Jak dotąd nie udało się stwierdzić, który z nich ma najbardziej decydujące znaczenie dla zmniejszenia ryzyka chorób i przedłużenia życia.

A więc jak to jest z tą kawą?

Kawa posiada szereg właściwości pozytywnie działający na nasz organizm.

 • redukcja ryzyka śmierci o 10%
 • picie 3-5 kaw dziennie w średnim wieku zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 65%
 • zmniejszeniu ryzyka wystąpienia próchnicy, ponieważ zawiera substancje zapobiegające przyleganiu bakterii do szkliwa zęba
 • zmniejszeniu ryzyka śmierci z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego,udaru, zranień, wypadków, urazów, infekcji i cukrzycy

Kawa - tak, ale z umiarem

Kawowa strzalkaPamiętajmy jednak, żeby kawy nie przedawkować. Mimo że ma wiele korzystnych właściwości, może także zaszkodzić. Spożycie ponad 500 mg kofeiny na dobę grozi przedawkowaniem. Kobiety w ciąży nie powinny przekraczać dawki 200 mg na dzień. Więcej o wpływie kawy na zdrowie w artkule Wpływ kofeiny na zdrowie.

Oblicz Twoje spożycie kawy

Dla osób chcących zaplanować swoje spożycie kawy, przygotowaliśmy narzędzie, które pieszczotliwie nazwaliśmy Kawowym Kalkulatorem. Kalkulator szacunkowo podaje ilość kofeiny w kawie, a także jaka ilość kawy jest konsumowana w naszym domu, biurze czy kawiarni. Sprawdź jak działa Kawowy Kalkulator.

do góry

Opinie i komentarze o Picie kawy wydłuża życie

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Pienaroma

78,00 zł

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Pienaroma

78,00 zł

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł

Lavazza Qualita Oro

64,99 zł