Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka Kawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.

czytano 6123 razy

Ziarno kawy to niezwykle złożony i skomplikowany świat, zawierający w sobie blisko 900 substancji chemicznych. Najbardziej znaną jest oczywiście kofeina, ale najnowsze badania dowodzą, że nie tylko ona ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. W chwili obecnej jednak to właśnie o kofeinie wiemy najwięcej.

Bądźmy pełni energii...

Kawa dodaje energiiKofeina jest w całości wchłaniana do organizmu, ale po niedługim czasie wydalana jest wraz z moczem. Najwyższe jej stężenie w organizmie pojawia się mniej więcej godzinę po wypiciu aromatycznego naparu. Efekt, wywołany przez ten związek chemiczny, utrzymuje się od 2 do 4,5 godziny. Wieloletnie badania laboratoryjne dowiodły, że kofeina stymuluje pracę neuromediatorów, które z kolei pobudzają ośrodkowy układ nerwowy i korę mózgową.

To powoduje, że spożywanie kawy zwiększa koncentrację i zdolność zapamiętywania, a zarazem niweluje zmęczenie fizyczne i psychiczne. Jednocześnie kofeina poprawia nastrój, co dodatkowo ułatwia skupienie uwagi i koncentrację. Zwróćmy uwagę na fakt, iż większość ludzi – świadomie bądź nie – korzysta z tych dobrodziejstw kofeiny, spożywając kawę pomiędzy wykładami na uczelni, przed ważnym zebraniem w pracy, albo podczas nauki do egzaminu.

Zdrowi i piękni!

Lekarze przestrzegający przed nadciśnieniem, powodowanym przez picie kawy, mają rację tylko w połowie. Faktem jest, iż kofeina przyspiesza pracę serca, co bezpośrednio przyczynia się do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Okazuje się jednak, że tak naprawdę to podwyższenie ciśnienia jest niezwykle delikatne, a przy okazji powoduje ono rozszerzenie się naczyń krwionośnych i –co za tym idzie – lepsze ukrwienie i dotlenienie tkanek. Opisane właściwości kofeiny (rozszerzanie naczyń krwionośnych) pomocne są także przy leczeniu migreny. Pozostając niejako we wnętrzu organizmu ludzkiego, warto wspomnieć o jeszcze jednym pozytywnym działaniu kofeiny, która przyspiesza przemianę materii.

Ta tajemnicza substancja chemiczna pomaga w rozkładzie tłuszczów, a także zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i dzięki temu wspomaga trawienie oraz bywa pomocna podczas odchudzania. Ostatnie z istotnych działań samej kofeiny to jej rozkurczowe działanie, będące prawdziwą ulgą dla osób chorujących na astmę. Badania naukowe dowiodły, że spożywanie minimum 2 filiżanek kawy dziennie znacznie ogranicza występowanie ataków duszności.

Dzieje się tak dlatego, że kofeina wpływa nie tylko na układ krwionośny, ale rozszerza także drogi oddechowe. Jeśli więc czujesz, że duszny dzień utrudnia Ci oddychanie, koniecznie pamiętaj o popołudniowej kawie! Kawa zawiera w sobie – oprócz popularnej kofeiny – wiele innych ważnych substancji. Duży wpływ na organizm ludzki wywierają związki polifenolowe. Są znane głównie z działania przeciwbakteryjnego, odkryto jednak, że pomagają także zapobiegać zmianom nowotworowym. Prawidłowe funkcjonowanie mózgu zapewnia nam szereg substancji chemicznych.

Picie kawyCzęść z nich zawarta jest w kawie. Ważną rolę odgrywa tu przede wszystkim witamina PP, czyli niacyna, która – oprócz dbania o prawidłową pracę mózgu – korzystnie wpływa także na układ nerwowy. Najnowsze badania dowodzą, że spożywanie kawy skutecznie ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona.

Jeśli ktoś dba nie tylko o zdrowie, ale także o urodę, z pewnością zainteresuje się wiadomością, że kawa zawiera przeciwutleniacze, zwalczające nadmierną ilość wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki występujące zbyt licznie nie tylko przyczynić się mogą do wyniszczania tkanek, czy powstawania zmian nowotworowych, ale także przyspieszają proces starzenia się. Jeśli więc chcemy być piękni, zdrowi i młodzi, koniecznie powinniśmy pozbyć się wyrzutów sumienia, spożywając w ciągu dnia kolejną filiżankę ulubionego napoju.

do góry

Opinie i komentarze o Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Kimbo Espresso Classico

84,00 zł

Lavazza Qualita Rossa

49,99 zł

Lavazza Qualita Oro

64,99 zł