Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Jak przebiega uprawa kawy?

Jak przebiega uprawa kawy? Kawa jest stałym elementem naszego życia. Sięgamy po nią zawsze gdy chcemy wzmocnić swoją koncentracje lub zwyczajnie poprawić sobie humor. Warto wiec może zastanowić się skąd się bierze w naszych domach? Jak i gdzie się ją uprawia?

czytano 13680 razy

Jak uprawia sie kawę?

Pijąc poranną filiżankę kawy nie zawsze zdajemy sobie sprawę ile pracy włożono w to, abyśmy mogli sie nią delektować. Uprawa kawowców jest trudna i wymagająca. Wymaga pracy wielu osób, trudno ją zautomatyzować. Oto jaką drogę przechodzą ziarna kawy, zanim trafią do naszej filizanki.

Obszar uprawy

Na świecie kawa uprawiana jest na 10mln ha, stanowiących tzw. Pas Kawowy. Jest to teren znajdujący się pomiędzy 23 a 25 stopniem szerokości geograficznej. Obejmuje on ziemie Afryki środkowej i środkowo-zachodniej, Ameryki Środkowej i Południowej, Indonezję, Indie i Nową Gwineę.

Rozmieszczenie plantacji kawy

 • r - obszar uprawy Robusty
 • m - obszar uprawy Robusty i Arabiki
 • a - obszar uprawy Arabiki

Wymagania kawowca

Lavazza Crema e Aroma

Cena: 49,99 zł

Kawowiec ma specyficzne wymagania uprawowe: brak wyraźnego podziału na pory roku, nie zbyt duże wahania temperatury (15 - 30 stopni). Gleba umiarkowanie wilgotna, nie zbyt zasobna w związki wapnia. Ważne też jest położenie plantacji na odpowiedniej dla danej odmiany wysokości. Warunki te sprzyjają wiecznie zielonym roślinom kawowca, gdy są spełnione, możliwe jest kilkukrotne owocowanie roślin podczas jednego roku.

Odmiany

Z 10 odmian kawowca najpopularniejsze to Arabika i Robusta. Rzadziej urawia się też Liberikę. Arabika, choć narażona jest na horobę Hemileia vastatrix , jest w przeciwieństwie do Robusty odmianą autogamiczną (samopylna), a co za tym idzie łatwiejszą w uprawie. Liberikę cechuje za to nierównomierny wzrost. Aby uporać się z horobą Hemileia vastatrix, Arabikę uprawia się na wysokości 900-2500 m n.p.m. Wyżej temperatura jest zbyt niska.

Bardziej odporna na choroby Robusta może rosnąć w cieplejszych rejonach, 400-600 m n.p.m. Optymalna temperatura dla Arabiki to 20-25 stopni, a dla Robusty ok. 26 stopni.

Przebieg uprawy

Kiełkujący kawowiecKiełkowanie nasion następuje w temperaturze 24 stopni. Młode roślinki uprawia się w szkółkach. Sadzonki powinny znajdować się w miejscu wilgotnym, ciepłym i zacienionym. Po około 10 miesiącach, gdy osiągna około pół metra wysokości, wysadza się je na plantację. W ciągu następnych lat przycina się je w celu uformowania 2 m krzewów (bez cięcia mogłyby dorosnąć do 15 m co uniemożliwiło by zbiory). Kawowiec ma liście ciemnozielone, błyszczące, wyrastające parzyście.

Po ok. 4 latach, pod koniec pory suchej, kawowce zaczynają kwitnąć. Białe, delikatne kwiaty, podobne do kwiatów jaśminu, wyrasta bezpośredni z szypułek liści. Tylko przez kilka godzin kwiaty są zdolne do zapylenia, po czym więdną. W klimacie równikowym mogą kwitnąć przez cały rok.

Owoc, w postaci jagody, dojrzewa 9 miesięcy. Dojrzałe owoce mają ciemnoczerwony kolor. W słodkim miąższu znajdują się dwa ziarna okryte twardą łuską, tzw. pergaminem. Pod nim znajduje się cienka osłonka, zwana srebrną skórką.

Dojrzewanie owoców jest nierównoczesne.

Zbiór kawy

Praktykuje się dwa sposoby zbioru:

 1. Ręczny - pozwala na wyselekcjonowanie najbardziej dojrzałych ziaren. Jest jednak czasochłonny i wymaga precyzji – stad wysoka cena zbieranych tak ziaren.
 2. Strząsanie - przy użyciu specjalnych grzebieni lub maszyn. Zbiory są wtedy gorszej jakości – zawierają niedojrzałe i przejrzałe owoce, uszkadzane są znaczne ilości kwiatów.

Zebrane nasiona poddawane są dalszej obróbce (selekcja, suszenie itd.) i dopiero na koniec trafiają do handlu. 

Jak widać proces od posiania ziarna do zbiorów trwa kilka lat, w czasie których plantatorzy ciężko pracują, abyśmy mogli cieszyć sie smakiem i aromatem kawy najlepszego gatunku.

do góry

Opinie i komentarze o Jak przebiega uprawa kawy?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Lavazza Super Crema

68,00 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł