Aktualizuje Twój koszyk
Ciekawoski i nowinki ze świata kawy

Chcesz dowiedzieć się więcej o włoskich kawach? Zobacz wszyskie artykuły

Artykuły o kawie

Jak zrobić idealne espresso i cappuccino?

Jak zrobić idealne espresso i cappuccino? Teoretycznie każdy potrafi zaparzyć espresso i zrobić z niego cappuccino. Nie każdy jednak wie, jak zrobić to prawidłowo. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać prawdziwe włoskie espresso i cappuccino Italiano?

czytano 28736 razy

Jak poprawnie zaparzyć espresso w ekspresie ciśnieniowym?

Prawidłowe przyrządzenie espresso to trudna do wykonania procedura. Podstawą do zaparzenia idealnego espresso są : niezwietrzała kawa, odpowiedni młynek oraz ekspres ciśnieniowy. Istotne jest, że jakość młynka w procesie przygotowywania espresso jest ważniejsza od ekspresu.

Kto ustala normy?

Jako że ojczyzną pierwszego ekspresu ciśnieniowego są Włochy, to tam należy szukać wzorców. Zasady zaparzania espresso opracowane zostały przez Narodowy Instytut Włoskiego Espresso (INEI). Według definicji Instytutu espresso to kawowy napój podawany w filiżance, którego przygotowanie musi być zgodne ze standardem ISO 45011 i certyfikatem 214 włoskiego instytutu certyfikacji CSQA.

espresso

Oprócz określenia definicji wzorcowego włoskiego espresso , Instytut ten zajmuje się też przyznawaniem producentom kawy, ekspresom, młynkom i kawiarniom certyfikatów stwierdzających zgodność z zalecanymi normami.

Proces przyrządzania espresso powinien odbywać się pod stałą, organoleptyczną kontrolą baristów lub kiperów kawy. Sprawdzają oni kolor i konsystencję naparu, a następnie jego smak i zapach. Według norm w smaku powinno wyczuwać się lekką słodycz, nie powinny w nim dominować nuty kwaśne czy gorzkie. Wykluczone są ziarna sztucznie aromatyzowane. Nie dopuszcza się też dolewania dodatkowych porcji wody do filiżanki po przyrządzeniu naparu.

Lavazza Crema e Aroma Espresso

Cena: 59,00 zł

Aby otrzymać certyfikowane włoskie espresso należy spełnić szczegółowe zalecenia jak np.:

 

 • potrzebna porcja zmielonej kawy  to 7 g ±0,5; 
 • temperatura wody wypływającej z ekspresu powinna wynosić 88°C ±2°C;
 • temperatura napoju w filiżance to 67°C ±3°C; 
 • ciśnienie wody w filtrze – 9 barów ±1; 
 • czas ekstrakcji powinien wynieść 25 s ±2,5 s; 
 • lepkość przy temperaturze 45°C > 1,5 mPa s;
 • zawartość kofeiny mniej niż 100 mg/filiżankę; 
 • zawartość tłuszczu powinna być większa niż 2 mg/ml; 
 • prawidłowa ilość otrzymanego naparu – 25 ml ±2,5. 

Najczęstsze błędy

Najczęściej popełniane błędy przy przyrządzaniu espresso:

 • Niestabilność temperatury wody wypływającej z ekspresu
 • Zbyt długie lub zbyt szybkie zaparzanie

W ich wyniku kawa może stać się gorzka lub cierpka, pojawia się w niej wiele zbędnych składników, przez co w gardle pozostaje nieprzyjemny posmak a napar może podrażniać żołądek. Za wysoka temperatura wody powoduje gorzknięcie naparu a zbyt niska - kwaśnienie.

Istotne jest też zmielenie ziaren. Za grubo zmielone ziarna sprzyjają szybkiemu przepłynięciu wody, a co za tym idzie- blednięciu naparu. Nieodpowiednie ubicie spowodować może drażniący, cierpki smak (właściwy nacisk ubijającego tampera powinien wynieść 15-20kg).

Crema jako wskaźnik

Crema (pianka powstająca na powierzchni) to najprostszy wskaźnik poprawności ekstrakcji espresso. Jej powstawanie, konsystencja, grubość i kolor zależą od:

 • zawartości olejów, protein i cukrów w ziarnach (i proporcji tych składników), 
 • czasu, który upłynął od wypalenia i zmielenia kawy, 
 • grubości i równomierności zmielenia kawy, 
 • temperatury wody przepływającej przez zmielone drobiny i jej ciśnienia
 • odpowiedniego rozgrzania ekspresu i filiżanek. 

Idealna crema powinna być gęsta na tyle, by utworzyć na powierzchni kawy swego rodzaju korzuch. Jej kolor powinien być rdzawy do ciemnobrązowego.

Lavazza Super Crema

Cena: 68,00 zł

A co z Cappuccino?

cappuccinoNa bazie espresso można przyrządzać cappuccino i inne napoje kawowe.

Na wzorcowe cappuccino powinno składać się 25 ml espresso i 100ml mleka przed spienieniem. Mleko powinno zawierać 3,2-3,5% tłuszczu. Należy schłodzić je do 3-5°C. Po spienieniu powinno mieć temperaturę 55°C i objętość 125ml, by po dolaniu espresso zmieścić się w 160 ml filiżance. Odpowiednio spienione mleko powinno mieć aksamitną konsystencję. Podobną do jogurtu lub bitej śmietany.

Prawidłowo przyrządzone cappuccino jest bardzo podobne w smaku i zapachu do espresso, mleko łagodzi tylko istniejące akcenty, zbliżając je tylko do wanilii czy czekolady. Na jego powierzchni powinny utworzyć się biało-orzechowe okręgi z pianki, powstałe podczas mieszania się kawy z mlekiem. Odpowiednie wlewanie mleka do espresso może sprawić, że na powierzchni kawy utworzą się wzory. Jest to dość trudna sztuka, nazywana latte art.

Oczywiście, aby przyrządzić dobre espresso w domu nie potrzebujemy certyfikowanego sprzętu, ani też nie musimy odbyć szkolenia baristy. Wystarczy spróbować zbliżyć się do opisanych wyżej norm by otrzymany trunek zaskoczył nas swoją jakością. 

do góry

Opinie i komentarze o Jak zrobić idealne espresso i cappuccino?

Najnowsze artykuły
 • Pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka

  Pozytywny wpływ kawy na organizm człowiekaKawa – napój, bez którego większość dorosłych osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Przestrzegani przez lekarzy, staramy się ograniczyć spożycie tej kofeinowej używki. Boimy się nadciśnienia, czy wypłukiwania się magnezu z organizmu. Okazuje się jednak, iż we współczesnym świecie nauki można odnaleźć wiele powodów, dla których nie należy rezygnować z picia kawy! To z pewnością doskonała wiadomość dla prawdziwych miłośników małej czarnej.
 • Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawę

  Sekrety kawy espresso - rodzaje i przepisy na włoską kawęJeśli już pić kawę - należy robić to dobrze, a najlepiej wedle wytycznych stawianych przez wynalazców espresso - Włochów. Przedstawiamy szczegółowy opis kaw espresso oraz sposoby na ich przygotowanie we własnym domu.
 • Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawy

  Arabika czy Robusta - jaki mają smak i ich wpływ na cenę kawyCzym się różni arabika od robusty? Skąd wynika różnica w cenie ziaren arabiki i robusty? Jak zawartość arabiki wpływa na ceną kawy?
 • Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije świat

  Świat kawy w liczbach, czyli ile kawy pije światZwiązane z kawą statystyki potrafią zaskoczyć. Jeśli przykładowo podsumujemy ilość wypitych filiżanek tego napoju w Europie w skali roku będziemy zdziwieni. A co dopiero w skali Świata. Inne liczby związane z kawą też mogą być dla wielu odkryciem. Oto świat kawy w liczbach.
 • Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znasz

  Kawa - fakty i mity o kawie, których nie znaszO historii kawy krąży wiele legend. Bez względu na to jak bardzo są one "baśniowe", to na podstawie powtarzających się w nich elementów, wychwycić można fakty, rzucające światło na prawdziwą historię tego szlachetnego trunku.
Produkty, które mogą Cię zainteresować

Lavazza Crema e Aroma

49,99 zł

Segafredo Intermezzo

38,00 zł

Lavazza Gran Espresso

65,00 zł